Jak zostać wolontariuszem? Aktualności / Wolontariat

Niemal każda organizacja pozarządowa potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Często jednak organizacje nie mają możliwości oferowania pracy zarobkowej, ale z pomocą mogą przyjść wolontariusze, którzy poświęcą swój wolny czas i z chęcią pomagają w codziennych obowiązkach. Jak można dołączyć do organizacji jako wolontariusz?

1. Czym możesz się zająć?

Wolontariusz działa przede wszystkim dobrowolnie i nie oczekuje w zamian wynagrodzenia za to, co robi. Zanim dołączysz do grona wolontariuszy, zastanów się w jakiej dziedzinie mógłbyś najbardziej pomóc i co tak naprawdę mógłbyś robić. Swoją pomoc możesz zaoferować nie tylko stowarzyszeniom czy fundacjom, ale też spółdzielniom socjalnym, organom administracji publicznej (muzea, szkoły, przedszkola, szpitale), jednostkom organizacyjnym kościoła czy np. klubom sportowym, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Sprawdź więc, czy w twojej okolicy znajdują się fundacje, hospicja, świetlice dla dzieci czy nawet domy kultury. Możesz np. skorzystać z wykazu takich instytucji, znajdującego się na stronie www.bazy.ngo.pl. Nawet jeśli organizacje i placówki nie ogłaszają możliwości współpracy z wolontariuszami, możesz po prostu zapytać, czy nie potrzebują pomocy. Możesz też skorzystać z serwisu www.wolontariat.org.pl, który jest łącznikiem pomiędzy wolontariuszami, a instytucjami szukającymi chętnych do pomocy.

2. Ile czasu możesz poświęcić na wolontariat?

Zastanów się również nad tym, ile czasu możesz poświęcić na pracę wolontariacką – czy masz czas np. tylko w weekendy, czy w wybrane dni, a może np. tylko we wtorkowe popołudnia? Warto wcześniej ustalić w jakie dni i w jakich godzinach możesz zaoferować swoją pomoc – osobie koordynującej pracę wolontariuszy łatwiej będzie określić twój zakres obowiązków i ustalić grafik pracy.

Pomagaj z kanapy przy okazji zakupów online

  • Za darmo!
  • 1600 sklepów internetowych
  • 7600 organizacji społecznych
  • Dostęp do historii darowizn
Zobacz jak to działa

3. Komu możesz pomóc?

Jeśli ktoś naprawdę chce być wolontariuszem, bez problemu znajdzie wiele miejsc, w których mógłby pomóc. Poza stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami wymienionymi w pierwszym punkcie, można również pomagać osobom fizycznym – np. dziecku, które ma problemy w nauce czy matce samotnie opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem.

Warto jednak pamiętać, że indywidualna osoba nie ma takich praw, jak organizacje objęte ustawą. Nie może więc bezpośrednio skorzystać z pomocy wolontariusza – niezbędne jest pośrednictwo uprawnionych do tego placówek.

Wolontariat za granicą

Możesz pomóc jako wolontariusz również za granicą, jednak w tym przypadku musi to być osoba pełnoletnia, znająca przynajmniej język angielski lub język kraju, do którego się wybiera. Taka osoba powinna mieć już jakieś doświadczenie w wolontariacie, jednak nie jest to obowiązkowe.

Jeśli zdecydujesz się na wolontariat zagraniczny, warto poprosić o pomoc organizacje zajmujące się wyjazdami wolontariuszy. Często bowiem trzeba wypełnić dodatkowe formalności, zadbać o ubezpieczenie czy np. o odpowiednie szczepienia, gdy wyjeżdżamy do krajów egzotycznych. Przed wyjazdem koniecznie trzeba zorientować się jakie warunki czekają na nas na miejscu oraz czy będziemy mieć zapewniony nocleg i wyżywienie.

Na koniec pamiętaj, że praca wolontariusza nie polega na wypełnianiu dokładnie takich samych obowiązków, jak pracownik etatowy. Obowiązki wolontariusza powinny być jedynie uzupełnieniem codziennej pracy.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również