jak zmotywować się do działania Motywacja i humor / Poradnik

Bez względu na to, jak wiele osiągnęliśmy w życiu i jakie mamy pomysły na dalsze działanie, od czasu do czasu potrzebujemy dodatkowego bodźca. Trochę motywacji jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a z pewnością może przynieść pozytywny efekt. Jak na co dzień znaleźć siłę do robienia niesamowitych rzeczy?

1. Ustal cele, które chcesz zrealizować

Zastanów się, co chcesz osiągnąć w najbliższych tygodniach czy miesiącach i trzymaj się ustalonego planu. Mogą to być niewielkie postanowienia, ale też wielkie deklaracje, jak np. zrzucenie kilku kilogramów, zmiana pracy czy założenie rodziny. Ustalając cele, nie używaj negatywnej konotacji. Zamiast mówić “nie chcę być gruby”, powiedz “chcę czuć się świetnie w swoim ciele” – widzisz różnicę?

2. Myśl pozytywnie

Stoisz przed trudnym wyborem? Czeka cię ważna rozmowa z szefem lub zmiany, których się obawiasz? Nie stwarzaj problemów tam, gdzie ich nie ma. Nie nastawiaj się od razu na najgorsze. Myśl pozytywnie i skup swoje myśli na korzyściach, jakie może przynieść dana sytuacja. Usmiechnij się, wyprostuj i pokaż, że masz w sobie dużo sily na podjęcie ważnych decyzji czy wykonanie kolejnych działań. Nie obawiaj się zmian. Tym bardziej, jeśli czujesz, że w obecnej sytuacji czegoś ci brakuje.

3. Nie przejmuj się tym, co mówią inni

Nie warto zawracać sobie głowy tym, co inni o tobie myślą. Nie zmienisz tego, więc po co się tym przejmować? Szkoda energii na zamartwianie – wykorzystaj ją do działania i do stawiania sobie nowych wyzwań i celów. Zrób też coś dobrego dla innych – spraw, aby poczuli się dobrze we własnej skórze. Twoje życie z pewnością zmieni się na lepsze.

4. Posprzątaj

Wiemy, że nie jest to czynność, którą każdy wykonuje z zapałem, ale… im mniejszy rozgardiasz dookoła, tym mniejszy bałagan w głowie. Wbrew pozorom, to co mamy w swoim otoczeniu, wpływa na to jak się czujemy. Poza tym, sprzątanie pozwala uwolnić z siebie negatywne emocje. Spróbuj!

Pomagaj z kanapy przy okazji zakupów online

  • Za darmo!
  • 1600 sklepów internetowych
  • 7600 organizacji społecznych
  • Dostęp do historii darowizn
Zobacz jak to działa

5. Znajdź inspirujące cytaty

Może trudno w to uwierzyć, ale niektórym to właśnie słowa autorytetów dają mnóstwo siły do działania. To w nich kryje się mądrość, której brakuje wielu z nas. Słowa mają moc, zatem czasem mogą dać więcej energii niż długie pogadanki motywacyjne, czy “kopniak” od przyjaciela.

6. Odpowiedz sobie na pytania

  • Co dobrego spotkało mnie w życiu?
  • Co jeszcze mam do zrobienia?

Potrafisz odpowiedzieć bez zająknięcia czy jednak potrzebujesz chwili, żeby to przemyśleć? Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu oddechu od codziennych spraw i spędzenia chwili sam na sam z własnymi myślami. Może przyjdą ci do głowy jakieś szalone pomysły, które napędzą cię do działania?

7. Zamień problemy na szanse

A gdyby tak zacząć przestać skupiać się na problemach, a zacząć zauważać szanse, jakie kryją się za ich rozwiązaniem? Czy życie nie będzie choć odrobinę lepsze? Z pewnością będziesz patrzeć na świat bardziej pozytywnie i zyskasz mnóstwo nowej energii do działania. Zacznij od malych problemów i wdrażaj tę strategię w życie krok po kroku. Do dzieła!

8. Nie przejmuj się, jeśli popełnisz jakiś błąd

Nikt z nas nie jest idealny i nikt nie jest najlepszy we wszystkim. Jeśli zdarzy ci się popełnić błąd – wyciągnij wnioski na przyszłość i przestań się przejmować. Naucz się śmiać z siebie, potraktuj to jako naukę i następnym razem popraw to, co zrobiłeś źle. Zmiana nastawienia to pierwszy krok do poprawy jakości twojego życia.

9. Nagradzaj siebie

Co może zmotywować cię bardziej niż wizja otrzymania wymarzonej nagrody? Nie muszą to być wielkie rzeczy – ustal sobie małe przyjemności za każdym razem, gdy uda ci się doprowadzić coś do końca. Zdałeś egzaminy na studiach, ukończyłeś ważny projekt, a może naprawiłeś poluzowane drzwiczki szafki kuchennej? Świetnie – idź na zakupy, zjedz czekoladę lub zafunduj sobie relaksacyjny masaż. Od razu lepiej, prawda?

Spodobał ci się ten post? Podziel się z innymi!
Masz jeszcze jakieś inne sposoby na zmotywowanie się do działania? Napisz nam o nich w komentarzach.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również