crowdfunding dla ngo Aktualności / Narzędzia dla organizacji

Założeniem crowdfundingu jest finansowanie projektów, celów czy inicjatyw przez społeczność. Wspieranie społecznościowe, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, znane jest od wielu lat i z powodzeniem wykorzystywane jest do finansowania nietuzinkowych pomysłów czy szczytnych celów.

Organizacje społeczne szukają sposobów na finansowanie swojej działalności i okazuje się, że właśnie crowdfunding może być jednym z nich. Przyglądamy się bliżej serwisom, które pozwalają na zbieranie środków przez internet. Pod lupę wzięliśmy znane, polskie serwisy crowdfundingowe i sprawdziliśmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich i czy wszystkie organizacje mogą zbierać pieniądze w ten sposób. Porównaliśmy je, biorąc pod uwagę między innymi to, czy korzystanie z serwisu jest płatne, sprawdziliśmy, na co można zbierać pieniądze oraz ile udało się zebrać do tej pory.

Wzięliśmy też pod uwagę łatwość pomagania, czyli czas potrzebny na przekazanie darowizny. Dla przykładu: w serwisach takich, jak Siepomaga czy Zrzutka przelewamy konkretną kwotę na dany cel i to wszystko – wiemy, że nasza kwota trafi do wspieranej osoby czy projektu. Serwisy Wspieram.to i Polakpotrafi działają na podobnej zasadzie, jednak aby kwota trafiła do zbierającego, finansowanie projektu musi być zrealizowane w stu procentach, w przeciwnym razie wpłacona kwota z powrotem trafia do nas. Na FaniMani.pl z kolei część wartości naszych zakupów trafia do organizacji, ale nie od razu – konieczna jest jeszcze weryfikacja transakcji. W serwisie aukcyjnym charytatywni.allegro musimy obserwować postępy aukcji, szczególnie w momencie jej zakończenia – jeśli aukcję wygra ktoś inny – nasza kwota nie trafi do wybranej organizacji.

Porównanie serwisów crowdfundingowych

FaniMani.pl

FaniMani.pl to pierwszy w Polsce serwis umożliwiający pomaganie organizacjom społecznym przy okazji zakupów w internecie. Zasada jego działania jest prosta: użytkownicy robią zakupy w sklepach internetowych, będących partnerami FaniMani, płacą tyle, co zawsze, a część wartości ich zakupów wraca do wybranej organizacji. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne, zarówno dla użytkowników, jak i organizacji czy inicjatyw społecznych. Zarejestrować się i zbierać w serwisie mogą nie tylko fundacje i stowarzyszenia, ale też organizacje nieformalne, jak np. kluby sportowe, hufce harcerskie, koła gospodyń, rady rodziców, zespoły muzyczne i inne. Organizacje mogą zacząć zbierać od razu po zarejestrowaniu się na stronie. Serwis umożliwia organizacjom również tworzenie profili podopiecznych lub projektów, które też mogą być wspierane przy okazji zakupów w internecie.

W ciągu roku do serwisu dołączyło ponad 1900 organizacji. Użytkownicy mają do wyboru ponad 800 sklepów internetowych i wygenerowali już ponad 16 000 darowizn.

Charytatywni Allegro

Serwis aukcyjny dla organizacji non-profit umożliwia przeprowadzenie aukcji, z których dochód przeznaczony jest na rzecz organizacji pożytku publicznego lub na konkretny cel, jak np. wsparcie osób niepełnosprawnych. Cieszy się dużym powodzeniem wśród największych organizacji, a szczególnie głośno jest o nim podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przedmioty na aukcję internetową może przekazać każdy użytkownik serwisu, nie tylko organizacje społeczne. Cała kwota od osoby, która wygra licytację zostaje przekazana wskazanej organizacji. Charytatywni Allegro nie pobiera opłat za wystawianie ofert, a PayU, partner finansowy platformy, obsługuje płatności online bez pobierania prowizji.

Siepomaga.pl

Serwis jest medium pośredniczącym pomiędzy organizacjami prowadzącymi działalność charytatywną a internautami. Umożliwia użytkownikom nie tylko wspieranie konkretnych celów czy inicjatyw, ale też organizacji zarejestrowanych w serwisie. Środki te organizacje przekazują na swoje potrzeby oraz realizację celów statutowych. Siepomaga znane jest przede wszystkim z akcji na rzecz chorych dzieci – kilka miesięcy temu cała Polska mówiła o Kajtku cierpiącym na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, na którego leczenie zebrano 6 milionów złotych w zaledwie 6 dni!

Siepomaga.pl utrzymywane jest z części darowizn – 6% zebranej kwoty przeznaczane jest na rozwój i funkcjonowanie serwisu, ale też na opłacenie prowizji operatorów płatności.

Zrzutka.pl

Zrzutka jest serwisem crowdfundingowym, w którym każdy może utworzyć zbiórkę na dowolny cel. Fundacje mogą założyć konto patrona, a każdy użytkownik może założyć zrzutkę pod patronatem wybranej przez siebie fundacji. Z takiej zrzutki organizator może wypłacić pieniądze tylko na konto organizacji non-profit.

Samo założenie zrzutki nic nie kosztuje i nie jest za to pobierana prowizja, jednak płatne są dodatkowe opcje, jak ustawienie własnego linku czy wyróżnienie zrzutki na stronie głównej. Organizator zrzutki przed pierwszą wypłatą musi wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł, a jeśli suma zebranych środków przekroczy 1000 euro, wymagane jest także dosłanie skanu dowodu osobistego lub dokumentów firmowych. Wpłacający natomiast nie ponoszą żadnych opłat i prowizji, pod warunkiem, że wybiorą zwykły przelew. W innym przypadku pobierana jest opłata wynosząca 3,5% wpłacanej kwoty.

Wspieram.to

Platforma wspieram.to stawia przede wszystkim na kreatywne projekty. Znajdziemy tam również zbiórki charytatywne, tego typu projekty mają wyraźne logo “NON PROFIT” i nie są pobierane od nich żadne prowizje – cała zebrana kwota przekazywana jest na cele dobroczynne. Wspierający dany projekt otrzymują nagrody, które są przypisane do poszczególnych progów wpłacanych kwot. Nagrodą może być np. podziękowanie wspierającemu w serwisie społecznościowym, ale też gadżet związany z inicjatywą czy wartościowy przedmiot, a darczyńca otrzyma ją wówczas, gdy projekt uzyska pełne finansowanie.

Serwis pobiera prowizję w wysokości 8,5%, odliczaną tylko od zrealizowanych projektów. Wówczas pobierana jest też opłata w wysokości 2,5% za obsługę przelewów. Prowizją nie są objęte wybrane projekty, które oznaczone są jako “Non Profit”.

Polakpotrafi.pl

W serwisie mogą zbierać fundacje, stowarzyszenia, ale też artyści, twórcy, wykonawcy i inni. Nie wszystkie organizacje jednak mogą skorzystać z platformy do finansowania swoich działań. Twórcy serwisu podkreślają, że otwarci są na różnego typu projekty non-profit czy też open-source, jednak platforma nie obsługuje projektów charytatywnych. Nie ma tu więc miejsca na kampanie znane na przykład z serwisu Siepomaga.

Wpłaty dokonywane w serwisie trafią do osoby, która założyła projekt tylko wtedy, gdy będzie on w pełni sfinansowany przed upływem określonego czasu. W innym wypadku wszystkie wpłaty zostaną zwrócone do wpłacających. Serwis pobiera prowizję w wysokości 7,4% zebranej kwoty, ale tylko od udanych projektów (czyli sfinansowanych w całości).

Tekst został opublikowany w serwisie NaTemat.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również