Działalność organizacji non profit / Zwierzęta

Fundacja na rzecz ratowania dzikich zwierząt Primum powstała, aby pomagać chorym jeżom przebywającym w ośrodkach rehabilitacji zwierząt w Kłodzku oraz w Skierdach pod Warszawą. W każdym z tych dwóch ośrodków udało się już uratować po kilkaset chorych i rannych zwierząt, a po okresie leczenia i rehabilitacji przywrócić je do naturalnego środowiska.

Działalność tych ośrodków jest bardzo ważna, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem, dzikich zwierząt nie można trzymać w domu, wolno natomiast udzielać im pomocy w ośrodkach rehabilitacji. Fundację powołali do życia miłośnicy jeży, dla których dobro zwierząt jest nadrzędną wartością. Jednak, żeby móc działać Primum potrzebuje środków na przystosowanie pomieszczeń dla zwierząt, podstawowe wyposażenie, karmę i leki. Z roku na rok do ośrodków trafia coraz więcej jeży, co pociąga za sobą zwiększone wydatki na pomoc dla tych zwierząt. Szczególnym wyzwaniem dla opiekunów są małe osierocone jeże wymagające odchowania. Ich obecność powoduje konieczność rozbudowy i zakupu dodatkowego wyposażenia w ośrodkach. Działalność fundacji i wspieranych przez nią ośrodków rehabilitacji odbywa się pod nadzorem Ministerstwa Ochrony Środowiska.

20150630 z FB IMG_9657 jeżyki helskie

Fundacja Primum edukuje po czym można poznać, że jeż, którego znaleźliśmy jest chory. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie osobniki tego gatunku, które spotykamy potrzebują pomocy. Różnicę pomiędzy zdrowym a chorym jeżem najlepiej obrazuje poniższy film:

Mieszkanie blisko ludzi, oprócz korzyści w postaci łatwej dostępności jedzenia i picia, niesie ze sobą również niebezpieczeństwa, których jeże do tej pory nie doświadczały i nie potrafią sobie z nimi radzić. Zwierzęta te żyją, wypoczywają i budują swoje gniazda w miejscach, które uważają za bezpieczne, a które nie zawsze odpowiadają człowiekowi. Ten konflikt interesów prowadzi często do wypadków, które mogą skończyć się dla jeży tragiczne. Najczęściej zdarza się to w okresie wiosenno-letnim, kiedy porządkujemy ogrody czy wykonujemy remonty. Jeże potrafią prowadzić aktywne życie w bezpośredniej bliskości ludzi i jednocześnie pozostawać przez nich niezauważone, dlatego mogą zostać przypadkowo zranione np. podczas koszenia trawy. Zwierzęta te są również często ofiarami wypadków komunikacyjnych czy pogryzień przez psy.

W najbliższych dniach rozpocznie się akcja fundacji Primum pod nazwą „Zaproś Primka, przytul Primka”. Maskotka fundacji – jeż Primek, będzie odwiedzał ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt oraz zajmujących się nimi specjalistów po to żeby zebrać informacje o tym, jak mądrze pomagać jeżom. Odwiedzi również każdego przyjaciela dzikich zwierząt, który zgłosi chęć udziału w akcji i zaprosi jeżyka do siebie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji Primum, natomiast jeśli chcesz ją wspierać, możesz robić to przy okazji codziennych zakupów w internecie przez FaniMani.pl.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również