Darowizna a 1,5 procent podatku 1,5 procent / Baza wiedzy

Wypełniając PIT, mamy dwie możliwości dotyczące wsparcia organizacji społecznych. Jedną z nich jet przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP, a drugą odliczenie darowizny na cele charytatywne. Oba pojęcia są często ze sobą mylone, dlatego wyjaśniamy, czym różni się jedno od drugiego.

Gdy mowa o wsparciu organizacji społecznych przy okazji rozliczania się z fiskusem, najczęściej chodzi o dwie formuły – darowiznę i 1,5%. Podatnicy nierzadko mają wątpliwości co do ich funkcji. Co najważniejsze, zarówno odliczana darowizna, jak i przekazywany 1,5% są zupełnie dobrowolne i nie wykluczają się wzajemnie. O ich istocie przeczytacie poniżej.

Darowizna na cele pożytku publicznego a zeznanie roczne

Darowizna jest w rzeczywistości jedną z ulg, jakie możemy odliczyć od dochodu i de facto zapłacić mniejszy podatek. Warunkiem nabycia uprawnień jest oczywiście przekazanie darowizny (jednej lub wielu) na cele charytatywne w mijającym roku. Jeśli łączna wartość darowizn przekracza 6% wartości naszego dochodu, nie odliczymy nadwyżki (do tego limitu nie wlicza się 1,5%). Aby uzyskać odliczenie, wystarczy wypełnić odpowiednie pola w formularzu PIT-O, a dokładniej części “B” i “D”. Na pewno będzie nam potrzebna kwota przekazanej darowizny oraz dane obdarowywanego. Dowód wpłaty należy zachować przez 5 lat – na wypadek kontroli z urzędu.

Warto zwrócić uwagę na rodzaje darowizn (np. na cele kultu religijnego lub krwiodawstwa). Uldze podatkowej podlegają tylko te, które mają charakter charytatywny i w przypadku organizacji realizują cele pożytku publicznego. Aby upewnić się, czy dokonana przez nas darowizna spełnia kryteria, warto zajrzeć do ustawy o działalności pożytku publicznego (zwłaszcza art. 3 i 4). Odliczyć można też tzw. wpłaty celowe, gdzie wskazano osobę, której za pośrednictwem organizacji udzielono pomocy.

1,5% nie jest darowizną od podatku

Jest za to formą wsparcia działalności wybranej organizacji pożytku publicznego dokonywaną raz w roku przy okazji rozliczania się z urzędem skarbowym. To, co wyróżnia tę “pomoc”, to możliwość uwzględnienia wyłącznie organizacji ze statusem OPP. Zanim w zeznanie podatkowe wpiszemy dane organizacji, upewnijmy się, że figuruje ona w specjalnym rejestrze udostępnianym na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Przekazanie 1,5% jest łatwą i popularną formułą bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów czy niedogodności – przelew na konto wybranej organizacji w imieniu podatnika wykonuje naczelnik US. Nie ma też znaczenia, czy wybierzemy rozliczenie przez internet, czy osobiście wybierzemy się do urzędu. Sporym ułatwieniem dla podatnika są np. programy rozliczeniowe z propozycjami gotowych danych organizacji.

Gdy przyjdzie pora na rozliczenie się z fiskusem, pamiętajmy, że darowizna od podatku w żaden sposób nie koliduje z 1,5%. Obie formy po prostu istnieją niezależnie od siebie.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również