Aktualności

Czy Polacy chętnie pomagają? Według raportu World Giving Index 2023 — coraz mniej. Spadek działań w zakresie dobroczynności widoczny jest tym wyraźniej, że jeszcze rok wcześniej Polska zajęła w rankingu bardzo wysokie miejsce. Czym jest World Giving Index i jak pomagać bez dodatkowego obciążania domowego budżetu odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

World Giving Index — jak pomaga świat?

Raport World Giving Index opracowywany jest przez Charities Aid Foundation, fundację wspierającą działalność charytatywną na całym świecie. To jedno z największych globalnych badań — w edycji 2023 uwzględniono w raporcie 142 narody.

Ankietowanych zapytano, czy w minionym miesiącu:

  • pomogli nieznajomej osobie,
  • przekazali pieniądze organizacji charytatywnej,
  • wzięli udział w wolontariacie na rzecz jakiejś organizacji.

Optymistyczna wiadomość jest taka, że w 2022 roku ponad 4 miliardy ludzi w jakiś sposób udzieliło pomocy. To 72% populacji świata.

Pierwsza trójka najhojniejszych narodów w raporcie World Giving Index 2023 to Indonezyjczycy, Ukraińcy i Kenijczycy. Polska niestety znalazła się na ostatnim, 142 miejscu. Tylko 18% ankietowanych Polaków wpłaciło w 2022 roku darowiznę na rzecz organizacji dobroczynnej.

Rok wcześniej Polska była na 16 miejscu i znajdowała się wśród dziesięciu narodów o największym wzroście wskaźnika dobroczynności, do czego przyczyniło się zapewne zaangażowanie Polaków w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Niestety zarówno zapał, jak i budżety przeznaczone na pomaganie najwyraźniej się wyczerpały. Zdecydowanie mniej Polaków wsparło kogoś finansowo czy przez wolontariat, co prawdopodobnie jest efektem zmęczenia ogromną mobilizacją rok wcześniej.

Pomaganie stało się sprytne

To zrozumiałe, że wielu osobom trudno jest znaleźć środki finansowe na pomaganie innym. Jednak jest sprytny sposób na to, by generować darowizny bez uszczerbku dla swojego budżetu. Wystarczy zainstalować w przeglądarce internetowej Przypominajkę FaniMani i pomagać innym, robiąc zakupy online.

Jak to działa? Żeby pomagać przy okazji zakupów online, wystarczy dodać na komputerze w przeglądarce Chrome, Safari, Opera, Edge czy innej rozszerzenie FaniMani. Jest to zupełnie bezpłatne, zajmie mniej niż 5 minut, a pozwoli stale i bez dokładania złotówki wspierać finansowo wybraną przez Ciebie organizację. Na urządzeniu mobilnym zainstaluj natomiast aplikację, korzystając z Google Play czy App Store.

Dedykowana Przypominajka informuje, jeśli dany sklep czy serwis wyraził zgodę na podzielnie się zyskiem z transakcji z organizacją charytatywną. Na jego stronie internetowej jednym kliknięciem aktywujesz przekazanie darowizny wybranej organizacji i gotowe! Możesz także zrobić zakupy bezpośrednio z poziomu aplikacji FaniMani.Pomaganie innym może stać się częścią codzienności każdego. Żeby wspierać wybraną inicjatywę, wejdź na fanimani.pl i zacznij już dziś korzystać z Przypominajki podczas robienia zakupów w Internecie.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również