Aktualności / Narzędzia dla organizacji / Poradnik

Strona www organizacji często jest jednym z pierwszych miejsc, na jakie trafia internauta, dowiadujący się o waszej działalności. Badania pokazują, że na przyciągnięcie uwagi odbiorcy mamy maksymalnie 7 sekund. Ważne jest więc przygotowanie użytecznej i funkcjonalnej strony internetowej, dzięki której internauci pozostaną z wami na dłużej.

Jak to zrobić? Wystarczy dać im informacje, których szukają oraz ułatwić przekazanie darowizny. Już po pierwszym przejrzeniu strony odbiorca powinien wiedzieć, czym zajmuje się wasza organizacja i co ją wyróżnia. Warto też w widocznym miejscu umieścić informację o możliwości wsparcia waszych działań. Przygotowanie strony, która będzie angażować odwiedzających i zachęcać do interakcji z waszą organizacją, pozwoli wam na budowanie relacji z nimi, a w konsekwencji zyskanie większej liczby wspierających.

Jakie elementy powinna zawierać strona organizacji?

1. Kilka słów o was

Napiszcie czym zajmuje się wasza organizacja, jakie działania prowadzicie na co dzień i co was wyróżnia. Postawcie na jakość, a nie na ilość treści. Dodajcie też zdjęcia pokazujące charakter waszej działalności. Osoba, która trafi na waszą stronę powinna od razu otrzymać szeroki obraz waszej organizacji.

Nie tylko opowiedzcie o tym, co robicie, ale również pokażcie, że wasze działania naprawdę mają sens i dają pozytywne efekty. Pokażcie wasz charakter, dajcie się poznać z jak najlepszej strony, aby inni chętnie was wsparli. Jest wiele organizacji, które prowadzą działania podobne do waszych. Dlaczego więc ktoś miałby pomóc właśnie wam?

2. Aktualne informacje z prowadzonych działań

Zamieszczanie relacji z prowadzonych przez was akcji pokazuje odbiorcom, że aktywnie działacie i pozwala na lepsze poznanie waszej organizacji. Umieść więc sekcję z aktualnościami lub publikuj treści na blogu.

Podstawową zasadą, zwiększającą zaufanie odbiorców jest transparentność. Pokażcie na co przekazywane są darowizny, komu pomagacie i w jakim zakresie. Szczegóły są ważne dla odbiorców – większość z nich poświęca co najmniej 30 minut na sprawdzenie informacji o organizacji, zanim zdecydują się na przekazanie darowizny. To, czego szukają to właśnie informacje o tym jak działacie oraz jakie są efekty waszych działań.

3. Informacja o tym, jak można pomóc

To ważny element, który powinien być widoczny dla odwiedzających. Jeśli nie poprosicie odwiedzających o pomoc, mogą nawet nie wiedzieć, że jej potrzebujecie. Przekaz powinien być jasny i zrozumiały, a przekazanie darowizny powinno być dla internauty jak najłatwiejsze. Użytkownik odwiedzający waszą stronę znalazł na niej niezbędne informacje i zdecydował się na przekazanie darowizny, ale… nigdzie nie widzi możliwości wsparcia waszej organizacji. I co teraz?

Przygotowując stronę internetową, upewnijcie się, że na każdej podstronie użytkownik z łatwością znajdzie przycisk “Wesprzyj nas” (lub z podobnym wezwaniem do działania). To ważne, aby jak najbardziej ułatwić odbiorcy możliwość przekazania darowizny. Nie wystarczy więc, aby przycisk był widoczny, ale też, aby sam proces wpłacenia kwoty nie był skomplikowany.

Jeśli użytkownik przed przekazaniem darowizny będzie musiał wypełnić długi formularz czy odpowiedzieć na dodatkowe pytania, bardzo prawdopodobne, że opuści stronę i nie dokończy procesu przekazania wybranej kwoty. Jak usprawnić ten proces?

Spójrzmy na poniższe przykłady:

Polska Akcja Humanitarna daje wspierającym możliwość wybrania celu, na jaki zostaną przekazane pieniądze. Można też za pomocą jednego kliknięcia wybrać przekazywaną kwotę (można też wpisać własną). Kolejnym krokiem jest wprowadzenie swoich danych oraz przejście do płatności.

Inną możliwością jest też dołączenie do klubu PAH SOS, pozwalające na regularne wspieranie organizacji wskazaną wcześniej kwotą. W zamian wspierający otrzymuje kartę członkowską, biuletyn informacyjny, a także podarunki i zaproszenia na imprezy organizowane przez PAH.

pah-darowizna


Na stronie Fundacji Trenuję-Pomagam odbiorca otrzymuje trzy jasne komunikaty. Może przekazać darowiznę jednorazową, darowiznę cykliczną lub ustawić zlecenie stałe. Klikając w “Przekaż darowiznę” zostajemy przekierowani do panelu z płatnościami. Proces ten nie jest więc czasochłonny.

trenuję-pomagam-darowizna


Ciekawy jest również przykład zza oceanu, który znajdziemy na stronie fundacji LIVESTRONG. Po kliknięciu w przycisk “Donate”, zostajemy przekierowani do podstrony, na której widzimy dużą ramkę z kwotami do wyboru. Możemy również wpisać własną kwotę i przejść do dokonania płatności. Możemy też skorzystać z innych opcji przekazania darowizny, jak np. wysyłka tradycyjną pocztą.

livestrong-donate

4. Przejrzysta strona z łatwą nawigacją

Przejrzysta strona, nieprzeładowana informacjami, po której odbiorca może poruszać się z łatwością to must have. Jeśli chcecie, aby użytkownicy poświęcili swój czas na zapoznanie się z treścią na waszej stronie, niezbędne jest podanie im jej w atrakcyjnej formie.

Strona www nie powinna więc zamienić się w słup ogłoszeniowy z niezliczoną ilością banerów i innych elementów. Zamieśćcie na niej wyłącznie te elementy, które są niezbędne do opowiedzenia o waszej organizacji oraz do wsparcia jej darowizną. Zdjęcia są mile widziane, pod warunkiem, że są wysokiej jakości. Po raz kolejny postawcie na jakość, nie na ilość. Strona z mniejszą liczbą elementów z pewnością będzie się też szybciej ładować. To istotne – szczególnie dziś, gdy ludzie żyją w szybkim tempie i szybko tracą cierpliwość 🙂

Podsumowując, strona internetowa to jedna z szans na przedstawienie odbiorcom waszej organizacji i zachęcenie ich do wsparcia. Zadbajcie więc o jej przejrzystą formę i o umieszczenie elementów niezbędnych do opowiedzenia o waszych działaniach i umożliwienia przekazania darowizny przez osoby odwiedzające waszą stronę.

Źródła:





FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »



Zobacz również