celebryci na Facebooku Gwiazdy charytatywnie

Gwiazdy znane z ekranów i ze sceny dbają o swój wizerunek również w serwisach społecznościowych. Na co dzień angażują się też w akcje dobroczynne. Pokazuje to m.in. doroczny Plebiscyt Gwiazdy Dobroczynności, w którym znane osoby nagradzane są za działalność na rzecz innych.

Wraz z pomocą Sotrendera, sprawdziliśmy które z gwiazd, nominowanych we wspomnianym konkursie, cieszą się największą popularnością na Facebooku. Ilu mają fanów, jak ich angażują i czy chętnie wspominają o pomocy innym?

Najpopularniejsze profile na Facebooku

Największymi stronami na Facebooku, wśród nominowanych w tym roku gwiazd, mogą się pochwalić Kamil Stoch, Barbara Kurdej-Szatan oraz Marek Piekarczyk. Kogo znajdziemy na kolejnych miejscach i dlaczego zasłużyli na nominację w plebiscycie?

1. Kamil Stoch

Najwięcej fanów na Facebooku wśród Gwiazd Dobroczynności ma znany skoczek narciarski, Kamil Stoch. Poza świetnymi wynikami w sporcie, wraz z zawodnikami drużyny Eve-nement Team, został twarzą Szlachetnej Paczki, której kampania skupiona była wokół zespołowego pokonywania przeciwności losu. Sportowiec podarował Paczce również swój kask, który miał na sobie podczas zdobywania dwóch złotych medali w Soczi.

stoch-szlachetna paczka

Na Facebooku wspomina nie tylko o swoich sportowych sukcesach i porażkach i o tym, czym zajmuje się, gdy nie ma sezonu konkursowego. Z chęcią przedstawia też ekipę swoich współpracowników, ale nie brakuje też wpisów o charakterze charytatywnym – chociaż takich jest najmniej.

stoch-post-2
stoch-post-3

 

2. Barbara Kurdej-Szatan

Kolejne miejsce należy do Barbary Kurdej-Szatan, również wspierającej Szlachetną Paczkę, a także Fundację Bajkowa Fabryka Nadziei. Wraz z innymi aktorami przygotowała paczkę dla potrzebującej rodziny, nagrała też piosenkę dla Szlachetnej Paczki, a wraz z mężem przeprowadziła warsztaty z emisji głosu dla dzieci. Swoim uśmiechem zaraża nie tylko otoczenie i wiernych fanów, ale też potrzebujących.

barbara k-sz

Na jej profilu od czasu do czasu pojawiają się informacje o akcjach i działaniach dobroczynnych, w których aktorka sama bierze udział. Wpisy, w których jednocześnie pojawia się zdjęcie gwiazdy mają zdecydowanie więcej polubień i udostępnień niż np. sama grafika z logo i hasłem Szlachetnej Paczki.

kurdej-2
kurdej-3

 

3. Marek Piekarczyk

Muzyk znany jest z promowania podczas swoich koncertów hasła “Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania”. Chce zwrócić uwagę na trudną sytuację ptaków i całej przyrody w Polsce. Wizerunek Marka Piekarczyka, wspierającego akcję, pojawił się na nośnikach outdoorowych, w internecie oraz w serwisach społecznościowych. Artysta aktywnie włącza się w wiele projektów i koncertów charytatywnych.

piekarczyk
piekarczyk-2

 

Na facebookowym profilu artysty znajdziemy sporo informacji o możliwości pomagania – głównie dzieciom. Zdarza się, że publikowane są wpisy bez dodatkowego komentarza Piekarczyka. Możemy wnioskować, że wynika to z dużej liczby próśb, wysyłanych do gwiazdy, o czym zresztą Piekarczyk sam wspomina w jednym z wpisów: “Wierzę, że wszyscy, którzy kliknęli „Lubię to!” dla tej strony, to ludzie dobrzy i mądrzy dlatego wiem, że nie muszę tu namawiać do zainteresowania się akcjami, które próbują pomagać potrzebującym i bezradnym… Sygnalizuję tylko niektóre z nich, bo próśb o udostępnienie mam setki.


Gwiazdy Dobroczynności z największą liczbą polubień

Gwiazdy Dobroczynności z największą liczbą polubień


4. Marcin Dorociński

Marcina Dorocińskiego wiele osób kojarzy z organizacją WWF – nic dziwnego, aktor jest bowiem jej ambasadorem. Jego głos można usłyszeć niemal we wszystkich spotach fundacji. Aktor sam zaproponował zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci, sam też zorganizował nagrody dla wszystkich.dorociński

 

Na fanpage’u aktora nie brakuje informacji o projektach prowadzonych przez WWF. Każdy z postów opatrzony jest komentarzem Dorocińskiego, co z pewnością zwiększa wiarygodność samych akcji i pomaga zaangażować jeszcze więcej osób. Warto dodać, że wpisy o charakterze dobroczynnym pojawiają się równie często, jak np. informacje o codziennej pracy aktora.

dorociński-2
dorociński-3

 

5. Szymon Majewski

Szymon Majewski to nie tylko znany showman, ale też osoba o wielkim sercu. Nie każdy wie, że od trzech lat aktywnie wspiera kampanię społeczną “Książki w Pudle”. Kampania ta ma na celu upowszechnienie czytelnictwa wśród więźniów. Majewski osobiście zbiera książki i zawozi je do zakładów karnych i chętnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, z udziałem osadzonych.

majewski

 

Profil prezentera radiowego i telewizyjnego nasycony jest zabawnymi tekstami, komentującymi rzeczywistość. Nie znajdziemy tu zbyt wielu wpisów o tematyce dobroczynnej. Majewski nie wykorzystuje swojej wirtualnej popularności do propagowania akcji charytatywnych.

6. Krzysztof Hołowczyc

Znany kierowca rajdowy jest ambasadorem międzynarodowej akcji “Zarycz dla życia”, której celem jest propagowanie pozytywnych zachowań podczas prowadzenia samochodu, a także zwrócenie uwagi na nietrzeźwych kierowców. Znakiem rozpoznawalnym akcji było nagranie filmów, w których wybrane osoby – w tym Krzysztof Hołowczyc, udawały odgłosy imitujące ryk silnika bolidu F1. Ponad 30 tys. takich ryków pomogło zebrać 150 tys. złotych dla Fundacji Kierowca Bezpieczny.

hołowczyc

Wśród najpopularniejszych postów z minionego roku, nie znajdziemy tych o tematyce dobroczynnej. Nie oznacza to jednak, że na profilu Hołowczyca nie pojawiają się one wcale. Jest ich jednak stosunkowo niewiele i nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród fanów znanego kierowcy rajdowego.

hołowczyc-1
hołowczyc-2

 


miejsca4-6


7. Natalia Partyka

Natalia Partyka zainicjowała Fundusz Natalii Partyki, przyznający stypendia młodym, utalentowanym sportowcom. Angażuje się w działania Funduszu, sama ocenia napływające wnioski i robi naprawdę wiele, aby pomóc zdolnym sportowcom, którym sytuacja, materialna lub życiowa, nie pozwala na rozwijanie ich pasji.

 

partyka

 

Gwiazda sportu na swoim profilu dzieli się głównie informacjami ze swojego sportowego życia, ale też wykorzystuje go do promocji funduszu stypendialnego, a także, uruchomionej przez nią, platformy crowdfundingowej dla zdolnych sportowców.

partyka-2
partyka-3

8. Joanna Koroniewska

Aktorka angażuje się w pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom. Joanna Koroniewska jest ambasadorką Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Spotyka się nie tylko z chorymi dziećmi i ich rodzinami, ale też prowadzi rozmowy z firmami i instytucjami, które mogą pomóc finansowo, bierze udział w licznych aukcjach i pomaga w budowie hospicjum.

koroniewska

Gwiazda udostępnia też od czasu do czasu informacje o możliwości pomocy chorym dzieciom, jednak rzadko opatrzone są dodatkowym komentarzem. Wszystkim udostępnianym informacjom brakuje osobistego charakteru, można odnieść wrażenie, że profil prowadzony jest nie przez samą gwiazdę, a przez wyznaczonego do tej roli administratora.

koroniewska-2
koroniewska-3

 

9. Julia Kamińska

Julia Kamińska od 2013 r. wspiera i promuje program AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Jej współpraca ze stowarzyszeniem WIOSNA rozpoczęła się od zakupu indeksu dla 11-letniego chłopca i ufundowania mu roku nauki w Akademii. Aktorka wspiera kampanię 1%, czynnie angażuje się w wiele projektów charytatywnych, była też twarzą kampanii rekrutacyjnej wolontariuszy.

kamińska

Profil aktorki to głównie informacje o spektaklach i serialach, w których gra, ale dosyć często pojawiają się tu też posty charytatywne. Warto zauważyć, że jako zdjęcie w tle związane jest z akcją, w którą Kamińska jest zaangażowana.

 

kamińska-cover

Zdjęcie w tle profilu Julii Kamińskiej na Facebooku

10. Omenaa Mensah

Telewizyjna gwiazda założyła fundację OMENAA FOUNDATION, której działalność opiera się głównie na propagowaniu tolerancji i współpracy. Organizuje wiele wydarzeń, promujących tolerancję, jak pokaz mody z udziałem dzieci o różnych kolorach skóry. Angażuje się też w pomoc ubogim dzieciom w Afryce – m.in. organizuje budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie, walczy o ochronę dziewczynek przed okaleczaniem narządów płciowych.

mensah

Facebook gwiazdy to zarówno informacje z jej codziennej pracy i wydarzeń, w których bierze udział, prywatne zdjęcia typu selfie, a także prośba o pomoc innym i przypominanie o tolerancji i szanowaniu drugiego człowieka.

mensah3

Post na profilu Omenaa Mensah, promujący akcję „Zarycz dla życia”

mensah2

 


miejsca7-10


Na pozostałych miejscach znajdziemy Annę Dereszowską, Małgorzatę Ostrowską oraz Olgę Bończyk, które również chętnie angażują się w pomoc innymmiejsca11-13


Średnia liczba fanów wśród wymienionych gwiazd wynosi 133 561.

Pod względem największego procentowego przyrostu liczby fanów wyróżniały się strony: Barbara Kurdej-Szatan, Marcin Dorociński oraz Krzysztof Hołowczyc, a najwięcej fanów przybyło profilom Kamil Stoch – Oficjalna strona, Barbara Kurdej-Szatan i Marcin Dorociński.

Najpopularniejsze wpisy o treści charytatywnej to te, w których gwiazdy zamieściły swoje zdjęcie – np. trzymając kartkę z hashtagiem promującym daną akcję. Samo udostępnianie informacji, bez dodatkowego komentarza, nie działa na fanów tak, jak bezpośrednie wezwanie do pomocy przez celebrytę.

Jak celebryci angażują swoich fanów?

Najwięcej fanów zaangażowały strony Kamil Stoch – Oficjalna strona, Szymon Majewski oraz Barbara Kurdej-Szatan. Największy odsetek zaangażowanych fanów natomiast zaobserwowano na stronach: Szymon Majewski, Krzysztof Hołowczyc oraz Marcin Dorociński. Wpisy z akcentem charytatywnym na profilach Kamia Stocha i Barbary Kurdej-Szatan cieszyły się równie dużą popularnością, jak pozostałe, które znajdziemy na ich profilach.

stoch-naj
dorociński-naj
kurdej-naj

Zaangażowanie gwiazd w dobroczynne projekty z pewnością pomaga wspieranym przez nie organizacjom i inicjatywom społecznym. Docierają do znacznie większego grona odbiorców niż przeciętny użytkownik mediów społecznościowych, wykorzystując do tego między innymi swoją popularność. Angażują też swoich fanów, zachęcając ich do wspierania konkretnych akcji.zaangażowani

 

Średnia zaangażowania fanów, dla wszystkich gwiazd wspomnianych we wpisie, wyniosła 57% (82 124 użytkowników).

Liczba fanów nie świadczy o popularności danej gwiazdy w świecie rzeczywistym. Nie ma też odzwierciedlenia w tym, co robią na co dzień, aby pomóc innym. Okazuje się, że gwiazdy, które nie były nominowane we wspomianym rankingu, również chętnie pomagają na co dzień i wspominają o tym w serwisach społecznościowych.

Które z nich udzielają się na rzecz innych? To też sprawdziliśmy – odpowiedź poznacie już niebawem, w kolejnej części przeglądu. W kolejnych wpisach zobaczycie też, jak Gwiazdy Dobroczynności wypadają na tle innych, najpopularniejszych celebryckich profili na Facebooku.

Dane: Sotrender, Listopad 2015

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również