stowarzyszenie dać szansę Aktualności / Działalność społeczna

Pomysł stworzenia w Wadowicach profesjonalnej placówki, zajmującej się opieką, edukacją i rewalidacją osób niepełnosprawnych istniał w głowie jego założycieli już od dawna. W ubiegłym roku zdecydowali się rozpocząć akcję “Buduj Razem z Nami”.

Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne powstanie w Wadowicach, na działce będącej własnością Stowarzyszenia „Dać Szansę”, która znajduje się przy ulicy Kochanowskiego. Dzięki tej inwestycji wszystkie jednostki organizacyjne, które wchodzą w skład stowarzyszenia będą umieszczone w jednej placówce.

stowarzyszenie dać szansę

Nieoceniona pomoc stowarzyszenia

Z opieki stowarzyszenia korzystają dzieci niepełnosprawne nie tylko z powiatu wadowickiego. Stowarzyszenie podejmuje działalność skierowaną głównie do dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Poprzez możliwość korzystania z bezpłatnej, kompleksowej rehabilitacji zdrowotnej i społecznej staramy się zapewnić dzieciom i ich rodzicom lepszą przyszłość. Pracownicy doskonale zdają sobie sprawę jak trudna staje się codzienność, kiedy trzeba zmagać się z chorobą lub niepełnosprawnością czy wynikającymi z jej faktu ograniczeniami. Dlatego stowarzyszenie dba o to, aby zespół pracujący z dziećmi tworzyła kadra wykwalifikowanych, doświadczonych i empatycznych pracowników.

stowarzyszenie dać szansę

Dzięki prowadzonym przez nich zajęciom pedagogicznym, psychologicznym, logopedycznym, rehabilitacji oraz wielu innych dzieci objęte opieką Stowarzyszenia mogą przełamać własne ograniczenia, rozwijać pasje oraz realizować marzenia, co przecież pomaga każdemu dziecku przeżywać radosne i twórcze dzieciństwo. To dla nich stowarzyszenie wciąż rozwija swoją działalność, a uśmiechy dzieci i zadowolone buzie są jedyną gwarancją sukcesu.

Niezbędna inwestycja

Obecnie rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych borykają się z problemami związanymi z dojazdem do placówek, rozsianych po terenie całego miasta. Niejednokrotnie jest tak, że dzieci mają w danym dniu wiele zajęć, które odbywają się w różnych miejscach. Czas przejazdu pomiędzy tymi miejscami jest ogromnym wysiłkiem i po prostu stratą czasu – wtedy bowiem mogłyby już odbywać się kolejne zajęcia, które niosą dzieciom nieocenioną pomoc. Z problemami logistycznymi borykają się również pracownicy stowarzyszenia. Nie chodzi tu jedynie o dojazd. Pod skrzydłami stowarzyszenia jest tak duża liczba dzieci, że pracownicy obawiają się braku miejsc w gabinetach, w których odbywa się terapia (przede wszystkim „jeden na jeden”).

stowarzyszenie dać szansę

Projekt architektoniczny przewiduje powstanie bryły budynku w formie litery L. Budynek ten będzie miał 3 kondygnacje, każda z nich w pełni zagospodarowana, łącznie z użytkowym poddaszem. W budynku Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego zaprojektowano:

  • pomieszczenia rehabilitacji (w tym m.in. siłownia, sala gimnastyczna, gabinety fizykoterapii i kinezyterapii),
  • przedszkole specjalne z 4 oddziałami, wraz z jadalnią oraz salami terapii behawioralnej – Salą Doświadczania Świata oraz Salą Integracji Sensorycznej,
  • Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z gabinetami i salą do zajęć grupowych
  • pomieszczenia administracji.

Drugi etap budowy zakłada powstanie sal warsztatów terapii zajęciowej, szatni, sal gospodarstwa domowego, gabinetu dla grona pedagogicznego, kolejnych oddziałów szkolnych dla starszych i młodszych dzieci oraz dwóch mieszkań prewencyjnych. Oczywiście, na każdym etapie budowy powstaną węzły sanitarne przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

stowarzyszenie dać szansę

Szacunkowy koszt, jaki pochłonie pierwszy etap inwestycji, to 3,5 miliona złotych. Stowarzyszenie musi posiadać 50% wkładu własnego, który pozyskuje z pomocą ludzi dobrego serca. Obecnie wkład ten jest zbyt mały i nie wystarczy na pokrycie inwestycji. Dlatego niezbędne jest wsparcie, a pomóc można na różne sposoby: przekazując 1% podatku, wpłacając darowizny bezpośrednio na konto bankowe czy kupując symboliczne cegiełki. Nowym pomysłem stowarzyszenia jest też zachęcanie przyszłych nowożeńców do przekazywania darowizn dla podopiecznych, zamiast kupowanych tradycyjnie kwiatów. Akcja odbywa się pod nazwą “Nowożeńcy Dają Szansę”.

Stowarzyszenie dać szansę

Stowarzyszeniu możesz też pomagać przy okazji każdych zakupów online przez FaniMani.pl. Podoba ci się to, co stowarzyszenie robi dla swoich podopiecznych?

Wspieraj Stowarzyszenie na FaniMani.pl
FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również