Poradnik / Promocja non-profit w internecie

Budowanie dobrych relacji ze wspierającymi i darczyńcami za pomocą Facebooka, Twittera i innych serwisów społecznościowych może stać się kluczem do sukcesu Twojej organizacji. Social media są idealne do utrzymywania stałego i bliskiego kontaktu z Waszymi sympatykami. Dużym plusem Facebooka, Twittera czy Google+ jest to, że można w nich zaistnieć bez względu na posiadany budżet. Czy wiesz w jaki sposób właściwe komunikować się z ich użytkownikami?

Słuchaj

Podobnie jak podczas rozmowy w cztery oczy kluczowe w prowadzeniu dialogu w sieci jest uważne słuchanie. Prawidłowa komunikacja za pomocą mediów społecznościowych wymaga zatem nie tylko przekazywania za ich pomocą treści, ale również słuchania co Twoi odbiorcy mają do powiedzenia. Warto na bieżąco śledzić komentarze użytkowników, żeby znać ich opinie. Ważna jest również szybkość reakcji w postaci odpowiedzi na posty zawierające pytania oraz wątpliwości wspierających. Nie oznacza to wcale, że musisz przez cały dzień śledzić wpisy siedząc przed komputerem lub trzymając telefon w ręku. Istnieją proste rozwiązania za pomocą których możesz monitorować aktywność na Twoim profilu. Za każdym razem, kiedy użytkownik lub dany fanpage wypowie się na Twoim koncie lub oznaczy Twoją organizację w poście na Facebooku otrzymasz powiadomienie u siebie w profilu. Możesz również dodatkowo wybrać opcję powiadomień mailowych o wszystkich tego typu aktywnościach.

Odpowiadaj

Warto być przygotowanym do udzielenia odpowiedzi zarówno na posty o pozytywnym jak i o negatywnym wydźwięku. Możesz podziękować za udostępnianie Twoich postów przez polubienie. Dobrze jest też wyrazić swoje podziękowanie, jeśli wspierająca osoba napisała coś pozytywnego na Twoim profilu.
Staraj się, aby odpowiadać na pytania od potencjalnych darczyńców jak najbardziej profesjonalnie i sprawnie. Zawsze pozostawiaj informacje zwrotne, ilekroć przeczytasz posta zawierającego skargę lub reklamację, tak, aby odbiorca wiedział, że ją przeczytałeś i nie jest Ci obojętna. Nawet jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać problemu „od ręki”, zapewnij, że sprawdzisz, na czym on polega i wrócisz z odpowiedzią. Postaraj się szybko wyjaśnić wątpliwą kwestię i w razie zaistnienia błędu po stronie Twojej organizacji przeproś za niedogodności.

Ujawnij się

Nie pokazuj się obserwującym tylko jako organizacja, ale również jako człowiek, który za nią stoi. Będzie to pomocne w budowaniu dobrych relacji z darczyńcami. Możesz również w ten sposób załagodzić potencjalnie konfliktowe sytuacje, ponieważ użytkownicy Internetu są zazwyczaj bardziej zrównoważeni w komunikacji z drugim człowiekiem niż z bezosobową organizacją. Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby pod postami publikowanymi z konta organizacji podpisywać się również swoim imieniem. Twoi obserwujący zyskają w ten sposób poczucie, że rozmawiają z prawdziwym człowiekiem stojącym za kontem organizacji w social media.

Oddaj głos Twoim współpracownikom

Każdą organizację współtworzy co najmniej kilka różnych osób, które łączy wspólna idea. Pozwól członkom Twojej organizacji zabierać głos w mediach społecznościowych. Zwiększy to Waszą wiarygodność. Pamiętaj, że Twoi współpracownicy powinni przy tym używać kont ze swoimi zdjęciami i imieniem a nie logotypem organizacji. Nie obawiaj się ich indywidualizmu, jeśli tylko jest im bliskie dobro Waszej organizacji. Pokazuj im na swoim przykładzie w jaki sposób komunikować się za pośrednictwem social media, dobrym pomysłem jest również zorganizowanie warsztatów i szkoleń w tym zakresie.

Bądź sobą

Twoja organizacja jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Dlatego udostępniaj przede wszystkim treści, które są skierowane właśnie do Was samych i nie bój się być przy tym sobą. Pamiętaj, że to co piszesz, musi pasować do Ciebie. Sympatycy Twojej organizacji docenią Cię za spójny i szczery przekaz. Również publikowanie postów związanych z emocjami może znaczenie zwiększyć interakcje na fanpage’u.

Podsumowując, właściwa komunikacja z darczyńcami za pomocą social media może podtrzymać ich zainteresowanie działaniami Twojej organizacji i zachęcić do różnych form ich wspierania. Media społecznościowe mogą zatem posłużyć nie tylko do budowania pozytywnego wizerunku, ale również do zdobywania nowych darczyńców i dbania o relacje z dotychczasowymi wspierającymi.

Źródło:

http://blog.capterra.com/ways-social-media-strategy-build-real-membership-relationships/

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również